נתנאל סמריק: "כיתה אוהבת – ישראל" – ספר חדש

נתנאל סמריק: "כיתה אוהבת – ישראל" – ספר חדש בעברית יוצא לאור לזוג מייסדי התכנית הבינלאומית, דוד ונעמי גפן

אז מה זה בעצם כיתה אוהבת?

כיתה אוהבת היא תכנית לימודית המבוססת על טיפוח 8 ערכי יסוד למערכת יחסים אוהבת בתוך כיתת הלימוד: כבוד, חמלה, הקשבה, אדיבות, הכרת תודה, אהבה, חברות ואכפתיות. מטרת העל של התכנית היא ללמד תלמידים ומורים כיצד לחזק את מערכות היחסים הטובות בבית הספר מכאן מערכות היחסים הטובות בבית, במשפחה, בעבודה, בקהילה, בין תרבויות, בין לאומים. במילים אחרות – בונים עולם אוהב.

שיטת הלימוד "כיתה אוהבת" מתחילה את שנת הלימודים הזו גם בעברית בישראל כמו אחיותיה המוטמעות כבר בבתי ספר ברחבי העולם, בדרום אפריקה, בבריטניה, בארה"ב, בקניה ובעזה.
ממחקרים עבור משרד החינוך בדרום אפריקה, נמצא כי הטמעת כיתה אוהבת מצליחה להפחית באופן ניכר אווירה של בריונות, ונדליזם, הזנחה, תחושת דיכאון, ניצול, אפליה, כעס וריבים.
התכנית נמצאת כעת גם במחקר של חוקרים מאוניברסיטאות קיימברידג' ואוקספורד בבריטניה כדי למדוד את איכות ההגברה של הבריאות המנטלית והפיזית של התלמידים, עליית הביטחון העצמי, חידוד תחושת ההצלחה, השמחה ובעיקר הקניית מערכות היחסים הטובות.
התכנית, "כיתה אוהבת", קיבלה בישראל את הכרת משרד החינוך ובשורה של בתי ספר ברחבי הארץ מקרית גת, השרון ואזור המרכז כבר נחשפו לכיתה אוהבת עשרות רבות של תלמידים, מורים ומנהלי בתי ספר.

איש התקשורת, נתנאל סמריק, זכה לראיין את זוג המייסדים של כיתה אוהבת ברחבי העולם, דוד ונעמי גפן, באולפן הטלוויזיה הדיגיטלי אודות הספר החדש בעברית, שנמצא בתהליך מתקדם של יציאה לאור, והרגעים האוהבים והאהובים ביותר בחייהם שהיוו את הזרז להתחלת התהליך המרתק והרחב שמתפרס ברחבי הגלובוס.

דוד גפן, המגדיר את עצמו כ-"מהנדס אהבה", בעברו מהנדס מצטיין בתעשייה האווירית בשורה של פרויקטים ביטחוניים, רב בהסמכתו ומורה בהוויתו, החליט לחלוק את הסיפור שלו מהתקופה בה למד לנגן גיטרה. תקופה זו אפשרה לו לחקור אודות תדרים – " למדתי להיות בתדר אחד עם עצמי, עם אלוהים ועם המיתרים", הסביר בחיוך, "אם אני צריך להדהד עם אחד, ה' אחד, גם אני צריך להיות אחד בעצמי".

בנוסף, דוד שמח לחלוק עמנו את העצה שהוא מעוניין שכל מורה ומורה בתכנית "כיתה אוהבת" ליישם על מנת שיהפוך להיות "כיתה אוהבת" בעצמו: "התבוננו בתוך עצמכם ועל התלמידים המאתגרים ביותר בכיתתכם, וכתבו 3 דברים שמראים לכם את האור הפנימי שבכל אחד מהם"

נעמי גפן, שותפתו של דוד ליצירה, שיתפה אותנו מהזווית הנוספת, דווקא הזווית של הילדים שעומדים בפני התוכנית – "האחריות שלהם להביא את האור הפנימי שלהם החוצה, כל אחד בדרכו שלו עם הבנה עמוקה מה התפקיד שהוא משמש בכיתה, במדינה ובכל העולם."

שוחחנו יחד עם המו"ל נתנאל סמריק, על חווית היציאה לאור יחד עם דוד ונעמי גפן, עמם הוא בתקשורת שנים רבות ונבחר על ידם להוביל את המיזם של "כיתה אוהבת ישראל", הוא הצהיר כי: "דוד ונעמי הם מורים ומחנכים בהוויתם, ששמים את הרוח לפני הרווח, ויוצאים לאור בכל יום מחדש כדי להאיר את עצמם, את הסביבה שלהם ואת הכיתות והקהילות ברחבי העולם. אני גאה לקחת חלק בהטמעת ערכי התקשורת המכבדת בין אנשים. בחודשים החולפים זכיתי לפגוש עשרות תלמידים ומורים של התכנית המסקרנת הזו, ניכר כי באמונה שלמה, דרך הסיפורים שבספר ניתן לעשות שינוי אמיתי אצל ילדים, מורים. זהו תדר שאנשים כל כך צמאים אליו".